Anasayfa HABERLER YAHYALI’DA TURİZM HAFTASI KUTLANDI
YAHYALI’DA TURİZM HAFTASI KUTLANDI

YAHYALI’DA TURİZM HAFTASI KUTLANDI

0
0

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, ilçemizde düzenlenen etkinlikle kutlandı.
İlçe Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlama etkinliğine Yahyalı Kaymakamı Mehmet Alper Çığ, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Kayseri İl Kültür Turizm Müdürü İsmet Taymuş ilçe oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal Marşı ile başlayan etkinlikte selamla konuşması yapan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, konuşmasının başında Tunceli’de meydana gelen helikopter kazası sonucu şehit düşen 12 askere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de baş sağlığı diledi. Turizm haftasının ilçede kutlamasından duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Öztürk, Yahyalı’ nın halısıyla, kilimiyle, buz gibi yaylalarıyla, bereketli ovasıyla, Yedi Gölleriyle , Hacer Ormanıyla, HES’i, GES’i ve RES’i ve Kapuzbaşı Şelalesiyle saklı bir cennet belirterek konuşmasında şunları söyledi. Başkan Öztürk ” Yayalı deyince turizm, turizm deyince Yahyalı akla gelir. Turizm konusunda iddiamız var. Kayseri’de turizm merkezimiz Erciyes ama tek başına yeterli değil. Üç ay kaymakla iş bitmiyor. Eğer turizm yaz aylarında da devam edecekse, biz Kapadokya, Erciyes ve Sultan Sazlığı ile Kapuzbaşı Şelalelerini birlikte düşünmeliyiz. Bacasız fabrikayı hayata geçirmek istiyorsak, turizmde Yahyalı ayağı mutlaka olmalı.” dedi. Konuşmasında Yahyalı’ nın önemli değerlerine değinen Başkan Öztürk ” En önemli değerlerimizden birisi elmamız. Aroması dünyanın hiç bir yerinde yok. Dünyanın en tatlı elması. Coğrafi işaretini almak için müracaat ettiğimiz “Sütyümüz” önemli bir değerimiz. Önemli değerlerimizden birisi de halımız. Amerikalıların, Avrupalıların bildiği Yahyalı Halısı’nı ayakta tutmamız gerekiyor. O bizim önemli bir el sanatımız.” diye konuştu. Başkan Öztürk ayrıca ilçenin tanıtımını gerek yerel gerekse ulusal kanallarda yaptıklarını da sözlerine ekledi.
Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş’ ta konuşmasında “Bazı Coğrafi alanlara Cenab-ı Allah, her türlü güzelliği nasip etmiştir. Yahyalı’da bu güzelliklerden nasiplenen bölgelerden birisidir. Değerli Başkanımda konuşmalarında Yahyalı’yı tanımlarken Yeşil Yahyalı, Saklı Cennet gibi çok güzel ifadeler kullandı. Yahyalı, bu tanımların hepsine layık bir ilçemiz. Yahyalı, çok geniş kanyonları, kaynak sularının olduğu, Kapuzbaşı, Yeşilköy, Zamantı Vadisi, Hacer Ormanı, Derebağ Şelalesi, Elması ve misafirperver halkı ile çok şirin bir turizm ilçemiz. Biz burayı çok önemsiyoruz. Yahyalı’nın turzim değerini ortaya çıkarmak için çalışan eski belediye başkanlarına ve şimdi başkanımız Esat Bey’e çok teşekkür ediyorum. Büyük gayretleri var. Biz yıllardır Yahyalı’ yı tanıtmaya çalışıyoruz. Ama Yahyalı’ yı sürekli gündemde tutmamız lazım. Yahyalı’ nın etkin bir şekilde tanıtımını yaparsak, buraya binlerce turist akın edecektir.” ifadelerini kullandı.
Etkinlikte konuşan Yahyalı Kaymakamı Mehmet Alper Çığ’ da, Yahyalı’ nın çok yüksek bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade ederek; ” Aladağlar Milli Parkı’nın büyük bir bölümü ilçemiz sınırları içerisindedir. Kapuzbaşı takım şelaleleri, Hacer Ormanı, Yedigöller, Zamantı Irmağı, Derebağ Şelalesi gibi hepsi ayrı bir değer olan doğal güzelliklerimiz ilçemizde yer almaktadır. Bunlarla birlikte ülkemizin sayılı kuş cennetlerinden olan Sultan Sazlığı’nın büyük bir bölümü ilçemiz sınırları içerisinde yer almakta, Erciyes, Aladağlar ve Kapadokya üçgeni içinde yer alması nedeniyle önemi artmaktadır. Ancak tüm bu doğal güzelliklerin ilçemizde yer almasına rağmen, Turizmde arzu ettiğimiz yer olmadığımızı düşünmekteyim. Yahyalımızın turizmde hak ettiği yeri alması için, gerek kaymakamlığımız, gerek belediyemiz, gerekse kamu kurum kuruluşlarımız ciddi anlamda kafa yorup projeler üretmeye çalışmaktayız. Madencilikte, elmacılıkta ve enerjide ön planda olan ilçemizin, turizmden de yeterince pay alabilmesi için gerek alt yapı projelerinin gerek tanıtım projelerinin geliştirilip desteklenmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu anlamda Kapuzbaşı Şalelerini çok farklı noktaya taşıyacak olan master planının ihalesinin yapılması bizleri sevindirmiştir. Projede desteklerini esirgemeyen, Sayın Çevre Ve Şehircilik Bakanımıza, Sayın Orman Ve Su İşleri Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve TOBB Başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından meydana kurulan yöresel ürünlerin ve el sanatlarının sergilendiği stantlar gezildi. Yöresel ürünlerin ve yöresel yemeklerin sergilendiği stand büyük ilgi gördü. Misafirlere Üzümlü, Bezdirme, Sütyüzü, Kef ve elma ikram edildi.
Yahyalı Belediyesi tarafından kurulan halı atölyesinde dokunan Yahyalı Halısının kesimi, Yahyalı Kaymakamı Mehmet Alper Çığ, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Kayseri İl Kültür Turizm Müdürü İsmet Taymuş tarafından yapıldı. Yahyalı’ nın kurucusu Yahya Gazi’nin türbesi ziyaret edilerek, dua edildi.
Etkinlik Yahyalı Belediyesi tarafından ilçeye has düğün yemeklerinin ikram edildiği öğle yemeğinin ardında Sultan Sazlığı gezisiyle devam etti.

tbb tkb